Prečo užívať kreatín? Pre toto…

V minulom článku s názvom “Magnézium a výkon” sme si povedali o tom aký silný energetický efekt má magnézium, dnes som si pre teba pripravil článok o kreatíne.

Uvažuješ o užívaní kreatínu, ale nevieš akú formu zvoliť? Ako ho užívať? S čím by si ho mal kombinovať?

Asi pred 12 rokmi, keď som sa začal hlbšie zaoberať aj touto problematikou, a teda problematikou doplnkov výživy som sa s kreatínom stretol ako s prvým doplnkom výživy(alebo to bol arginín?), teraz neviem, či to bolo niekde v časopise, alebo mi o tom niekto povedal…

Ale už viem- bolo to v školskej posilňovni, na stene bol veľký plagát s nejakým builderom- mám taký dojem, že to bol dnes už nebohý skvelý profesionálny kulturista Paul DeMayo a v ruke držal sáčok, či krabicu s kreatínom monohydrátom.

Paul DeMayo

Paul DeMayo

Áno, pamätám si to celkom dobre, pretože tento plagát som mal stále v hlave, a keď som niekedy potreboval motivovať, stačilo ak som si vybavil vysekanú, ale zároveň obrovskú postavu tohto “zlobra” a mal som jasno!

Takže, aby som sa vrátil k veci, v tomto článku si povieme o tých najdôležitejších veciach spätých s kreatínom, ktoré potrebuješ vedieť.

NOVINKA V NAŠOM ŠOPE – FIT NÁRAMOK  – ČEKUJ TU!

Povedzme si, čo to vlastne ten legendárny kreatín je…

Kreatín je aminokyselina bežne vyskytujúca sa v našom organizme- čiže keď ti najbližšie bude babka hovoriť, že kreatín neber, lebo je to škodlivé, alebo že je to asteroid prípadne iné mimozemské teleso :D tak si z toho nič nerob, nemá pravdu… A nie, nepokazí ti obličky, pečeň ani srdce a ani žiaden iný orgán… Kreatín dosť laicky povedané pomáha zásobovať telo a svaly energiou, dodáva silu a pomáha pri budovaní svalstva.

Kde ho hľadať?

hovädzí steak s opekanými zemiakmi

hovädzí steak s opekanými zemiakmi

Okrem toho, ako som už vyššie napísal, že sa nachádza v našich svaloch, dá sa získať aj z externých zdrojov. Nájdeme ho v rybacom, alebo červenom mäse.

Aké formy kreatínu poznáme?

Najzákladnejšou a doteraz zatiaľ najviac preskúmanou formou je kreatín monohydrát, ďalej poznáme kreatínfosfát, krealkalyn, kreatin malát, kreatín pH-X a kreatín etyl ester.

Ja sa v tomto článku budem zaoberať kreatínom monohydrátom, keďže ako som už napísal, je to najviac preskúmaná forma kreatínu a zároveň najviac testovaný doplnkov výživy vôbec. Je to všeobecne najlepšia forma kreatínu a všetky ostatné formu sú len viac-menej marketingové “finty” ako znova oživiť predaje…

Sila a objem? Ako na to?

Ak chceš budovať silu a objem sú tu dva spôsoby užívania tohto doplnku. Prvý spôsob je nasycovacia fáza- veľmi diskutabilná téma, a pre mňa blbosť aspoň čo sa týka amatérskych športovcov, pretože telo “obyčajného” človeka nedokáže spracovať denne 20 gramov kreatíne, hlavne ak ešte zje nejaké to mäso. Jednoducho povedané- nadmerné množstvo kreatínu telo vylúči močom, a ty si zbytočne vyhodil peniaze :). Takže tento spôsob dávkovania popisovať ani nebudem…

A druhý spôsob je dávkovanie 5 gramov denne- rozdelené na 2 dávky. Do pohára si dáš 200 ml vody a 20 gramov glukózy, to je hroznový cukor- stojí pár korún takže to nie je až také strašné, a do toho si namiešaš 2,5 gramu kreatínu- túto dávku si dáš pred tréningom a potom ďalšiu dávku po tréningu. V netréningové dni ideš 1 dávku ráno a 1 dávku večer.

O všetkých chybách pri naberaní, strave, tréningu a fitness zásadách sa dočítaš v 59 stranovom návode na svaly– ebook Škola objemu.

Nadmerné zadržiavanie vody?

kreatin

kreatín monohydrát

Je to jedna z najobľúbenejších “fám” na internete. 3 mesačná štúdia dokázala, že u testovaných osôb nebolo zistené nadmerné zadržiavanie vody. Pochybnosť je namieste vtedy, ak užívame nekvalitný kreatín, ktorý môže obsahovať nadmerné množstvo sodíka, vďaka čomu po užití tohto nekvalitného kreatínu môže nastať nadmerné zadržiavanie vody v tele. Preto ak sa rozhodneš zaobstarať si kreatín monohydrát tak sa snaž zamerať skôr kvalitu ako na cenu.

Dúfam, že ti tento článok trochu pomohol pri rozhodovaní či si zaobstarať kreatín, alebo nie a ak áno, tak už aj vieš ako ho užívať efektívne a tak, aby ti pomohol pri prekonávaní ďalších cieľov.

PS: ak sa ti tento článok páčil ZDIEĽAJ HO so svojimi priateľmi. Veľmi ma to poteší ;).šípka

Komentáre

  • Chcem ZDARMA kapitolu

    Formulář byl odeslán, děkujeme.

  • Makyho najnovšie články

  • Autor článkov